Vanuatu’dan Vatandaşlık Alma

Küresel Mutluluk Endeksi’nde Dünyanın En Mutlu Ülkesi olarak seçilen Vanuatu, Pasifik Okyanusu’nda, Avustralya’nın Sidney açıklarında ve Kuzey Doğu kıyılarında yer alan, toplam 14.700m2 yüzölçümü ile karasularına sahip 83 adadan oluşan bir ulustur ve bu adalarla beraber toplam ülke alanı 450.000 km2’ye kadar uzanmaktadır. Dünyanın en muhteşem plajlarından bazılarına, bozulmamış ormanlarına ve görkemli manzaralarına ev sahipliği yapan Vanuatu, dünyanın dört bir yanından turist ve yatırım çeken tropik bir cennettir.

  Devlet ve Hukuk

Vanuatu parlamenter demokrasidir. Bağımsızlık, İngiltere ve Fransa’nın 74 yıllık ortak yönetiminin ardından 30 Temmuz 1980’de elde edilmiştir. Bağımsızlıktan önce ülke, Yeni Hebridler olarak biliniyordu. Yasama organı, her dört yılda bir genel seçimlerin yapıldığı 52 üyeli tek bir meclisten oluşmaktadır.

Devlet Başkanı ise, Parlamento Üyeleri ve Bölgesel Konsey Başkanlarından oluşan bir seçim kurulu tarafından beş yıllığına seçilen Cumhurbaşkanıdır. Hukuk sistemi İngiliz hukukuna dayanmaktadır ve Vanuatu Yüksek Mahkemesi tarafından karara bağlanmaktadır.

Vanuatu’nun ekonomisi yakın geçmişte turizm, hafif sanayi ve tarım sektörlerinden önemli faydalar elde etti. 1969’daki kuruluşundan bu yana Finans Merkezi, Vanuatu ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Vanuatu’da şu anda hiçbir kişisel veya kurumsal gelir vergisi uygulanmamaktadır ve yerleşikler veya yerleşik olmayanlar için stopaj vergisi, sermaye kazancı vergisi, hediye, emlak veya ölüm vergisi de yoktur.

Yerel para birimi olan Vatu (Vt), uluslararası rezerv para birimi sepetine karşı dalgalanır ve sonuç olarak istikrarlıdır. Vanuatu’da serbestçe işlem gören büyük uluslararası para birimlerinin herhangi birinde döviz kontrolü yoktur ve banka hesapları tutulabilir. Vanuatu’ya herhangi bir para birimindeki fonların hareketi konusunda yerleşikler veya yerleşik olmayanlar için yine yerel bir kısıtlama yoktur.

Pasifik Finans Merkezi

Vanuatu, Pasifik’te (30 yılı aşkın bir süredir) en uzun yerleşik offshore finans merkezidir ve Asya Pasifik bölgesinde iş yapanlar için uygun bir zaman dilimindedir.

Offshore Finans Merkezinin işleyişine ilişkin yasal çerçeve, Şirketler Yasası (İngiliz yasalarına dayanan), Uluslararası Şirketler Yasası ve Bankacılık, Sigorta, Damga Vergileri ve Tröst Şirketleriyle ilgili Yasa ve yönetmelikler kapsamında uygulanır.

Bu çerçeve, bankacılık ve sigorta konularında yetkili olarak hareket eden Finansal Hizmetler Komiseri ve Vanuatu Rezerv Bankası tarafından yönetilmektedir. Bu, Vanuatu Yüksek Mahkemesi tarafından karara bağlanır.

Başvuru Süreci

Vanuatu’nun Yatırım Yoluyla Vatandaşlık başvurusunda bulunmak basit, anlaşılır bir süreçtir ve sektördeki en hızlı işlemdir.

AŞAMA 1:

Müşteri katılım sözleşmesini imzalayın.

AŞAMA 2:

Dünya Kontrolünü Göçmenlik Yatırımı ile tamamlayın (İşlem Süresi: 1 İş Günü)

AŞAMA 3:

Vanuatu FIU’ya (Finansal İstihbarat Birimi) 5000 ABD Doları tutarındaki Durum Tespiti Ücretini ödeyin ve Aşama 1 belgelerini gönderin. Immigration Invest bu aşamada gerekli Aşama 1 belgelerini sizden talep ile organize edecektir. FIU sonucunu 3-6 İş Günü içinde alın.

AŞAMA 4:

FIU onayından sonra Devlet Bağış ücretini ödeyin, Aşama 2 belgelerini gönderin. Immigration Invest bu aşamada gerekli Aşama 2 belgelerini sizden talep ile organize edecektir.

AŞAMA 5:

Başvurunuzla ilgili karar 45 – 60 gün içinde verilecektir. Süreç onaylarınız tamamlandıktan sonra, İstanbul’daki ofislerimizden Vatandaşlığa Kabul Belgenizi ve Pasaportunuzu alın.